Strona Główna Blog webmasterski

Komponent komentarzy w Web Components – wstęp

W poprzednim artykule traktującym o bibliotece Polymer skupiłem się na pokazaniu, jak zrobić prosty custom element. Jednak tym razem zajmę się czymś większym, czyli komponentem, który właściwie również będzie custom elementem, lecz grubszym – złożonym z elementów składowych.

Celem tego artykułu jest zarysowanie ogólnej koncepcji komponentu. Komponent ten będzie elementem GUI, odpowiedzialnym za wyświetlanie komentarzy na dowolnej stronie internetowej.

Na początek zacznę od określenia wymagań funkcjonalnych:

  • Wyświetlanie komentarzy dodanych przez innych użytkowników.
  • Możliwość dodawania nowych komentarzy bez logowania.
  • Możliwość edycji własnych komentarzy.
  • Powiadamianie użytkownika o pojawieniu się nowych komentarzy.

Wymagania jak widać, nie są wygórowane, ot zwykły prosty komponent, nie zamierzam przecież konkurować z Disqusem, lecz poprogramować sobie dla rozrywki ;-)

Na tym etapie mogę już określić, z jakich elementów będzie składał się komponent. Z góry zdefiniuję ich nazwy i przeznaczenie.

Element <comments-widget> – główny element spinający pozostałe elementy w spójną całość. Ten element będzie mógł komunikować się ze światem zewnętrznym, inne elementy będą uwiezione w jego wnętrzu.

Element <comments-form> – ten element będzie służył do renderowania formularza, którego przeznaczeniem jest dodawanie i edycja komentarzy.

Element <comments-post> – będzie odpowiedzialny za wyświetlanie pojedynczego komentarza.

Element <comments-list> – będzie wyświetlał listę komentarzy dodanych przez użytkowników.

Co dalej?

W kolejnych częściach będę krok po kroku opisywał fazy implementacji komponentu. Poniżej wymieniłem niektóre z zagadnień, jakie prawdopodobnie zostaną poruszone podczas omawiania pracy.

Ciąg dalszy nastąpi w bliżej nieokreślonej przyszłości...