Strona Główna Blog webmasterski

Portale społecznościowe nowej generacji

Lurker MeWe Parler

Krótkie omówienie trzech alternatyw dla najpopularniejszych portali społecznościowych.

MeWe

mewe.com

Platforma społecznościowa, która deklaruje brak moderacji treści i bezpieczeństwo danych użytkowników, których chronić ma Karta Praw Prywatności. Użytkownicy mają pełną kontrolę nad własnymi danymi. Portal jest pozbawiony reklam. Pod względem funkcjonalności MeWe jest podobny do Facebooka, mamy tutaj grupy, strony, chaty i wydarzenia, a treści można udostępniać innym użytkownikom. Portal wydaje się naturalną opcją dla wszystkich tych, którzy cenią sobie zalety Facebooka, a jednocześnie chcą uniknąć jego największych wad, czyli algorytmizacji promowanych treści, cenzury i niejasnej polityki dotyczącej tzw. zasad społeczności, które w coraz większym stopniu uderzają w wolność słowa, a ostatnio doprowadziły do całkowitego usunięcia strony Janusza Korwin-Mikkego.

Lurker

www.lurker.pl

Portal Lurker.pl jest nowoczesnym agregatorem treści, który pod względem technologicznym bije Wykop.pl na głowę. Strona ładuje się płynnie, wygląda minimalistycznie, bez problemu dostosowuje się do rozmiarów ekranu każdego urządzenia. Pod względem funkcjonalności wyróżnia się tzw. Strimami, czyli spersonalizowanymi widokami, do których można dodawać obserwowane tagi. W odróżnieniu od wykopu, dzięki konfigurowalnym filtrom, użytkownicy mogą samemu decydować, jaka treść ma się wyświetlać na stronie głównej. Nie ma tutaj kontrowersyjnego mechanizmu zakopów, który na Wykopie jest podatny na manipulacje dokonywane przez farmy trolli wynajętych przez różnego rodzaju libertyńskie środowiska polityczne i media głównego nurtu. Moderacja nie jest stronnicza i działa w sposób transparentny.

Parler

parler.com

Portal Parler powstał jako alternatywa dla Twittera i jest mocno promowany przez amerykańskich republikanów, którzy skarzą się na cenzurowanie udostępnianych przez nich treści. Platforma mikroblogowa Parler ma bardzo liberalne podejście do wolności słowa i deklaruje, że nie zamierza nikomu ograniczać możliwości wypowiedzi, a wiarygodność informacji nie jest w żaden sposób weryfikowana. Jedynym ograniczeniem jest zakaz publikowania treści niezgodnych z prawem.